چکیده پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد گروه مهندسی کامپیوتر

نام و نام خانوادگی : سمیرا غلامی
عنوان پایان نامه : بهبود الگوریتم زمان بندی وظایف در محیط محاسبات ابری  جهت تخصیص منابع   برمبنای استراتژی زنبورعسل و مرغ مگس خوار
رشته تحصیلی : مهندسی کامپیوتر – شبکه های کامپیوتری
مقطع تحصیلی : کارشناسی ارشد
استاد راهنما : دکتر سعید نصری

چکیده: رایانش ابری تغییر اساسی در روش اطلاعات ناشناس و داده ­ها ‌ایجاد کرده است . آنچه که در ابر قرار  می‌گیرد مجموعه­ای از چندین سرور و کامپیوتر می‌‌­باشد که می‌‌­توان از طریق ‌اینترنت بدون نیاز به قرار دادن داده در کامپیوتر، دسترسی پیدا کرد . چالش سیستم رایانش ابری به منابع درخواست­های سیستم مربوط می‌‌­گردد . زمان‌بندی وظیفه در رایانش ابری ‌یک مسئله بهینه‌سازیNP سخت است.‌ یکی از مهم­ترین و نویدبخش­ ترین روش‌ها برای حل چنین مشکلاتی در سالهای اخیر‌ یک سری روش­های نوآورانه می‌‌‌باشد که از طبیعت الهام گرفته شده است .‌ این روش­ها با سیستم اجتماعی‌ یا طبیعی شباهت دارند. ما در تحقیق حاضر قصد داریم تا از الگوریتم کلونی زنبور­عسل در کنار الگوریتم مرغ ‌مگس‌خوار برای زمان‌بندی منابع استفاده کنیم. هدف ما دستیابی به تعادل‌ بار در سراسر ماشین‌های مجازی برای به رسیدن به­ حداکثر­­ بازدهی است. الگوریتم‌های پیشنهاد شده وظایف را بر اساس اولویت در ماشین‌های مجازی متعادل می‌‌‌کنند به گونه‌ای که مدت زمان انتظار وظایف در صف حداقل باشد. متوازن سازی بار وظایف مستقل انحصاری در ماشین‌های مجازی ‌یکی از جنبه‌های مهم زمان‌بندی وظیفه در ابر می‌‌‌باشد. هرگاه برخی ماشین‌های مجازی سربارگذاری شوند و سایر ماشین‌های مجازی با وظایف برای پردازش، کم‌بارگذاری شده باشند، برای رسیدن به بهره‌برداری بهتر از ماشین‌ها، بار سیستم باید تعدیل شود. با استفاده از روش پیشنهادی، روش مورد نظر دارای دقتی برابر با 93.55 درصد نسبت به سایر روش‌ها در بازه‌های مختلف بارگذاری می‌‌‌باشد.
کلید واژه‌ها : رایانش ابری، زمان‌بندی، تخصیص منبع، الگوریتم زنبور‌عسل، الگوریتم مرغ ‌مگس‌خوار

 

نام و نام خانوادگی: حبیب الله وحیدی مهرجو
عنوان پایان نامه: بررسی مدیریت زیرساخت شبکه های اجتماعی به کمک شبکه های نرم افزار محور
رشته تحصیلی: مهندسی کامپیوتر – شبکه های کامپیوتری
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
استاد راهنما: دکتر سعید نصری

چکیده: مدیریت شبکه­ های اجتماعی مانند دیگر شبکه ­های بزرگ، پیچیده و دشوار است و همچنین دردسر­های مخصوص خود را دارد. یکی از آسان­ترین روش­های پیش­گیری از بروز مشکلات و پیچیدگی­های مدیریت شبکه­ های بزرگ، استفاده از محصولات یک تولید کننده در تمامی قسمت­های شبکه مورد نظر است. متکی شدن به یک شرکت تولید کننده علاوه بر اینکه هزینه­ های زیادی را به ما متحمل می­کند، خلاقیت را هم از ما دور می­کند. علاوه بر این، شبک ه­های بزرگ سازمانی و پرهزینه، این روزها تنها ابزار ممکن برای ارائه ­ی خدمات بهتر و ارائه نرم ­افزارهای کاربردی­ تر در سطح شبکه هستند. آزمایشگاه­های اجتماعی یک بستر آزمایش شبکه ­های اجتماعی می­باشد، که محققان با استفاده از این آزمایشگاه قادر هستند آزمایشاتی با پروتکل­های جدید و برنامه ­های کاربردی برای شبکه­های اجتماعی در یک محیط واقعی انجام دهند. با این وجود در این بسترهای آزمایشی انجام بعضی آزمایشات مانند آزمایش در لایه دوم شبکه مقدور نیست. برا­ی رفع این مشکل ما تصمیم گرفتیم که معماری را توسعه دهیم تا به محققان اجازه انجام آزمایش بر روی لایه دوم را نیز بدهد. که می­خواهیم این کار را با بهره ­گیری از تکنیک شبکه ­های نرم­­افزار­ محور انجام دهیم. شبکه­ های نرم ­افزار محور یک معماری است که از طریق جدا کردن منطق کنترل شبکه از روترها و سوئیچ ­ها، این امکان را به پژوهشگران می­دهد تا بتوانند بر روی لایه دوم شبکه آزمایش انجام دهند. برای رسیدن به این هدف ابتدا با شبکه ­های نرم­ افزار محور و معماری آن آشنا می­شویم، سپس در طی مراحل تحقیق به ارائه ­ی ساختار مناسب برای راه­اندازی محیطی آزمایشگاهی، مطالعه و آزمایش برروی لایه دوم در شبکه­های اجتماعی می­پردازیم. و در انتها به ارزیابی مدل پیشنهادی و کد بهینه شده­ی حاصل از آن می­پردازیم.
کلمات کلیدی: شبکه­ های اجتماعی ، شبکه ­های نرم ­افزار محور، پروتکل Open Flow

3344