ارتباط صنعت و دانشگاه عامل پیشرفت کشورهای توسعه یافته

رییس جمعيت ايرانی ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: باید بدانیم اگر کشورهای توسعه یافته به ارتباط صنعت و دانشگاه نمی پرداختند، هیچ‌گاه توسعه نمی یافتند.
به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، مسعود شفیعی صبح امروز (چهارشنبه) در دومین کنفرانس ملی فناوری‌های نوین در مهندسی برق و کامپیوتر در مرکز همایش‌های علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار کرد: وجود شکاف میان صنعت و دانشگاه اگرچه موضوعی تکراری است، اما به دلیل اینکه تاکنون حل نشده یا دست‌ کم راه حل منطقی برای آن ارائه نشده، همچنان از موضوعات چالش برانگیز در کشور است.
وی با بیان اینکه مهمترین درسی که از امام خمینی (ره)، رهبر انقلاب اسلامی ایران گرفته‌ایم درس خودباوری است، تصریح کرد: در صحبت‌های 40 سال گذشته، ایشان این موارد را پیش بینی کرده‌اند.
رییس جمعيت ايرانی ارتباط صنعت و دانشگاه خاطرنشان کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه مهمترین موضوع کشور است و تا زمانی که علم وجود داشته باشد و دنیا ادامه دارد، این موضوع وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه این روزها صحبت از تبدیل ایده به محصول است، گفت: علم باید خود در راستای ارتقا کشور فعالیت کند. این ارتباط باید دو سویه باشد و دو طرف به هم اعتماد داشته باشند.
انجمن‌ها، مجلات و همایش‌ها عامل توسعه علمی کشور 
این استاد دانشگاه تصریح کرد: برای هرچه بهتر کردن این رابطه ابتدا باید مشکل را شناسایی و بعد راهکار ارائه دهیم. در این زمینه انجمن ها نقش بالایی در توسعه علمی دارند. یعنی صنعت و دانشگاه باید موجب تشکیل انجمن ها، پارک ها، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان شود.
شفیعی با بیان اینکه در سال 83 بنا بر ضرورت، انجمن ایرانی پیشرو در ارتباط با صنعت و دانشگاه با هدف ایجاد ساختار نظام مند شکل گرفت، اظهار کرد: این انجمن در حال حاضر حدود 103 عضو حقوقی دارد و تاکنون مقالات و کتاب های متعددی در این زمینه چاپ شذه است.
وی با تاکید بر اینکه جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی انقلابی می توانست مظهر ارتباط صنعت دانشگاه باشد، گفت: یکی از معیارهایی که در این مرکز به آن توجه می شود چاپ مقالات مشترک ارتباط صنعت و دانشگاه است. در تولید علم جایگاه خوبی داریم، اما باید بررسی شود این مقالات چه تاثیری در زندگی مردم و اوضاع اقتصادی دارند.
متولی ارتباط صنعت و دانشگاه باید مشخص شود
این استاد دانشگاه تصریح کرد: معیار شاخص انتخاب اساتید باید تغییر کند و تنها به موضوعات کمی دقت نکنیم، همچنین روند اداری انتخاب اساتید در آیین نامه ها نیازمند تجدیدنظر است. متولی ارتباط صنعت و دانشگاه باید در کشور مشخص شود تا به توسعه برسیم اگر توجه نشود به توسعه نمی رسیم. علاوه بر اینکه صنعت باید رقابت پذیری ایجاد کند و از لحاظ فرهنگی نیامند تغییر هستیم.
وی در خصوص الگوهای ارتباطی صحیح صنعت و دانشگاه، گفت: بهترین حالت این است که دولت و دانشگاه با هم کار کنند و در صنعت عمل شود. آموزش های ما باید عوض شود و به سمت آموزش الکترونیک برویم تا دانش آموخته های بهتری تربیت کنیم.
به گزارش ایسنا، دومین کنفرانس ملی “فناوری‌های نوین در مهندسی برق و کامپیوتر” به همت موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی استان اصفهان و با همکاری واحد صنعتی در سالن همایش های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد. از 200 مقاله ارسال شده به دبیرخانه این کنفرانس ملی، 130 مقاله پذیرش و تعداد 15 مقاله به صورت شفاهی و 20 مقاله در قالب پوستر ارائه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *