رشته شیمی کاربردی

معرفی رشته شیمی کاربردی

شیمی کاربردی یکی از گرایش های علم شیمی می باشد و همانطور که از نام این رشته مشخص است نگاهی کاربردی به شیمی دارد، بنابراین تمایل دارد که از آموخته ‌های علم شیمی در صنایع استفاده کند. در رشته دانشگاهی شیمی کاربردی در واقع به موارد مربوط به کاربرد های شیمی در صنعت پرداخته می شود. این رشته شامل گروه‌ های شیمیایی مختلفی می باشد که بر روی مواد متنوع و کاربرد های آنها همانند ترکیبات فلزی، ترکیبات معدنی، ترکیبات آلی، پلیمرها، پروتئین ‌ها و غیره تحقیق می کنند.

وضعیت ادامه تحصیل رشته شیمی کاربردی

دوره کارشناسی شیمی کاربردی بیشتر با تئوری ها همراه است اما بازار کار نیازمند افرادی با مهارت و با تجربه می باشد. بدین ترتیب علاقه مندان می توانند در مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد شیمی و دکترا نیز به تحصیل بپردازند. گرایش های این رشته در مقطع کارشناسی ارشد شیمی فیزیک، شیمی آلی، شیمی معدنی و شیمی تجزیه می باشند.

بازار کار رشته شیمی کاربردی

بازار کار شیمی کاربردی در بخش های آموزش و پرورش (آزمون استخدامی)، آموزش عالی، پتروشیمی، کشاورزی، نفت و صنایع شیمیایی، کارخانجات پلاستیک، صنایع غذایی، صنایع دارویی و بهداشتی، آزمایشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، رنگ و رزین، آزمایشگاه ‌های سنتزی مواد، چرم‌ سازی، لوازم بهداشتی و آرايشی و … می باشد. شیمی کاربردی جزو رشته هایی است که کمتر فارغ التحصیل بیکار دارد و هر کارخانه فعالی در زمینه های مختلف ، به یک کارشناس شیمی در بخش های کنترل کیفیت محصولات و ارزیابی استاندارد های مواد اولیه نیاز دارد. 
شیمی کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *