کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران

 – مقدمه :

رشد سریع و روزافزون علوم مختلف در جهان، لزوم برنامه‌ریزی مناسب و تلاش مضاعف جهت هماهنگی با پیشرفت‌های گسترده علمی و صنعتی را ضروری می‌سازد و بدون شک خودباوری و استفاده مطلوب از خلاقیت‌های انسانی و ثروت‌های ملی از مهم‌ترین عواملی است که در این راستا می‌توانند مثمرثمر واقع شوند و در حقیقت با برنامه‌ریزی مناسب و استفاده مطلوب از ابزار و امکانات موجود، می‌توان در مسیر ترقی و پیشرفت گام نهاد. در این راستا هر پروژه عمرانی در مراحل مختلف مطالعات اولیه، طرح، اجرا و کنترل‌های بعدی نیازمند برنامه‌ریزی مناسب و استفاده مطلوب از امکانات موجود می‌باشد. آمارهای موجود و سرعت جذب فارغ‌التحصیلان این مجموعه بوسیله وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دولتی و بخش خصوصی اهمیت زیاد این مجموعه را نشان می‌دهد. گروه فنی و مهندسی شورای عالی برنامه‌ریزی با اتکال به خداوند متعال و با امید به فراهم شدن زمینه‌های لازم برای ارتقاء در زمینه آموزش‌های فنی و مهندسی با توجه به برنامه تهیه شده قبلی، اقدام به بازنگری کلی و اساسی مجموعه کارشناسی ناپیوسته «مهندسی اجرایی عمران» نمود که با دستیابی به سطح بالای علم و تکنولوژی و با حمایت شایسته از جانب دانشگاه‌ها بتوان شاهد بروز شکوفایی استعدادهای درخشان ملت مسلمان ایران باشیم.

– تعریف و هدف :

این مجموعه یکی از مجموعه‌های آموزش عالی است و هدف آن تربیت افراد مستعدی است که بتوانند با آگاهی فنی و اجرایی کافی از عهده انجام وظایف نظارت و اجرای پروژه‌های عمرانی در زمینه‌های مرتبط برآیند و نیازهای عمرانی جامعه را در این زمینه‌ها برآورده سازند. دروس مجموعه مرکب از مجموعه دروس نظری، آزمایشگاهی و عملی و کارآموزی است.

– نقش و توانایی :

فارغ‌التحصیلان این مجموعه دارای قابلیت و توانایی‌های زیر خواهند بود :

– مهندس کارگاه به منظور پیاده کردن و اجرای طرح‌های ساختمانی و راه‌سازی و تأسیسات آبی در کلیه کارگاه‌های ساختمانی و راه‌سازی به عنوان همکار در شرکت‌های پیمانکاری

– مهندس ناظر کارگاه به منظور نظارت بر حسن اجرای طرح‌های عمرانی در زمینه‌های فوق

– ضرورت و اهمیت :

اهمیت این مجموعه با توجه به موارد زیر روشن می‌شود:

– سیاست‌های عمرانی دولت و توجه به سرمایه‌گذاری دولتی برای ایجاد و ساختن ساختمان‌های مسکونی، بزرگراه‌ها، راه آهن، راه‌های اصلی و فرعی، شبکه‌های آبرسانی

– اولویت رفع نیازهای عمرانی در زمینه‌های مسکن، راه و تأمین آب آشامیدنی روستاها و شهرهای کوچک

اخذ دروس اصلی و تخصصی و همینطور دروس اختیاری باید به صورت زیر انجام گیرد :

اخذ ۴۳ واحد دروس اصلی به صورت الزامی

اخذ ۱۵ واحد از دروس اختیاری که حداقل ۸ واحد آن از یکی از جداول ۵ تا ۷ باشد.

دانشجوان موظفند از بین دروس جبرانی (مطابق جدول شماره ۳) حداقل ۶ واحد را اخذ نموده و نمرات قبولی دانشجویان در معدل کل محسوب نمی‌شود.

 – طول دوره و شکل نظام :

طول این مجموعه ۲ سال است. طول هر نیمسال تحصیلی ۱۶ هفته آموزش کامل می‌باشد. هر واحد درسی نظری به مدت ۱۶ ساعت و عملی به مدت ۳۲ ساعت و کارگاهی به مدت ۴۸ ساعت در طول هر نیمسال تحصیلی می‌باشد. (به ازاء هر ۸ تا ۱۲ واحد درسی جبرانی یک نیمسال به طول دوره اضافه می‌شود.)

– واحدهای درسی :

تعداد کل واحدهای درسی این مجموعه ۷۲ واحد به شرح زیر می‌باشد :

دروس عمومی                                           ۹ واحد

دروس پایه                                               ۵ واحد

دروس اصلی و تخصصی الزامی                  ۴۳ واحد

دروس اختیاری                                         ۱۵ واحد

1358